Zázemí a čas

Organizace času

Když podnikáš jako rodič nebo na vedlejší pracovní poměr, je časově náročné skloubit rodinu, podnikání, domácnost, případně ještě zaměstnání. Jak vše zvládnout a nezbláznit se?

Důležitá je pravidelnost a pečlivé plánování. Nejméně práce zvládneš, když budeš čekat „až budeš mít čas“. Volný čas nebude, musíš si jej pro každou činnost vyhradit.

Čas na práci i odpočinek

Čas v průběhu dne

Kterou hodinu se můžeš pravidelně věnovat podnikání? Je to doba po obědě, kdy chodí děti spát? Nebo spíš večer nebo po příchodu partnera z práce? Možná se práci budeš muset věnovat po chvilkách i vícekrát za den, pokud chceš v činnosti pokročit.

Na některou aktivitu je potřeba klid a soustředění, některé věci zvládneš i „za provozu“ – balíčky lze balit i u hlídání dětí nebo večer u televize. Každý má také jiný osobní režim, někdo se líp soustředí večer, jiný po náročném dnu brzo usíná…

Čas v průběhu týdne

Zkus si sepsat seznam činností, které musíš v podnikání během týdne udělat. Seznam může vypadat takto:

 • nákup materiálu,
 • tvorba zboží,
 • focení,
 • správa inzerce na webu,
 • komunikace se zákazníkem nebo obchodními partnery,
 • balení,
 • cesta na poštu,
 • vymýšlení nových výrobků,
 • administrativa.
Píše do sešitu
Organizace času

Některé věci se musí dělat denně (např.kontrola mailů a komunikace se zákazníkem), ale něco zvládneš 1x týdně (nebo případně 1x za měsíc) – třeba focení. I na tyto činnosti je vhodné vyhradit konkrétní den, aby se pak nestalo, že budeš mít hromadu nového zboží, ale bude ti ležet ve skladu bez uveřejnění na internet.

Tvůj osobní režim i režim rodiny může být v průběhu týdne odlišný. Každý den děti mají odlišné kroužky a jiné školní povinnosti, v zaměstnání je jiné tempo práce v pondělí než v pátek… Můžeš zjistit, že některé dny se živnosti nebudeš věnovat skoro vůbec, a jindy najdeš více času na soustavnou (může to být např. víkendový den odpoledne, navečer…)

Čas v průběhu roku

Zkušení podnikatelé už vědí, že tempo práce se v průběhu roku mění. Pokud prodáváš spotřební zboží, oblečení, jídlo, nejvíc z celého roku prodáš před Vánoci (říjen–prosinec). Prodejci květin pravděpodobně mají zase spoustu práce před koncem školního roku a na Dušičky. Pokud prodáváš na trzích, budeš se orientovat podle termínu trhů. Záleží samozřejmě na oboru činnosti.

Čas v průběhu dne a řád v rodině

Pokud chceš stíhat rodinu i podnikání, je třeba dodržovat určitý řád. Zamysli se:

 • Pokud chodí děti pozdě spát, zkus posunout večerku alespoň o trochu na dříve (třeba aspoň o půl hodiny, dbej na pravidelnost.) Čas na práci i odpočinek je důležitý, jak pro děti i pro tebe.
 • Může manžel nebo děti pomoci s některými domácími pracemi? Nemusíš se za každou cenu strhat, děti od brzkého věku zvládnou úklid hraček, oblečení do koše na prádlo, odnést nádobí na linku nebo do myčky (dle věku dítěte). Starší děti zvládnou hravě vyklidit myčku, věšet prádlo nebo si ho aspoň ulidit do skříně, připravit si svačinu do školy atd.
 • Podnikání tě nutí plánovat, a to nejen práci, ale i volný čas. Může vás to s manželem vést k tomu, že si oba určíte pravidelný den na své koníčky nebo přátele.

Na práci dvě hodiny v kuse? Nemožné?

Pro tvorbu výrobků, psaní textů nebo vymýšlení nových nápadů je důležité alespoň občas pracovat několik hodin v kuse, moci se soustředit jenom na práci. Na „mateřské“ není problém získat volných 10 minut, popř. půlhodinku, ale získat 3 hodiny na práci v kuse bez vyrušování, to je skoro nemožný požadavek.

Pracuj souvisle

Můžeš buď pracovat v noci (tuto možnost samozřejmě nelze doporučit, víme, že dlouhodobé ponocování kazí zdraví atd., ale občas je noční práce nutnost, dokončit třeba objednávky, občas je pokušením získat mít cenný čas, který jinak není…) nebo si zkus domluvit hlídání. Ostatní členové rodiny si tak utuží vztah s dětmi, můžou si vytvořit pro sebe speciální program.

Podpora a zázemí v rodině

Hlídání dětí v rodině

Pokud je to možné, domluv si s někým z rodiny (babička, teta, otec atd.) hlídání na pravidelné bázi. Může to být jedno odpoledne týdne, dopoledne za 14 dní, dva dny v týdnu… Důležité je, aby čas i délka hlídání vyhovovalo oběma stranám, jinak „hlídač“ dítěte pravidelnost v péči nevydrží. V komunikaci je nutná maximální otevřenost, neurazit se, pokud někdo řekne „ne“.

I pro dítě je ale důležité vytvořit si dobrý vztah s tátou, babičkou, tetou, rodinné hlídání přispívá k správnému růstu osobnosti dítěte. Je ale nezbytné zvolit vhodnou četnost a délku hlídání. Někomu v rodině může vyhovovat hlídat denně, jiný to zvládne jen jednou za měsíc.

S tátou

Hlídání dětí v mateřských centrech, paní na hlídání

Některá mateřská centra a podobné instituce nabízejí hlídání dětí za rozumný peníz. Pokud nikdo z rodiny nechce hlídat děti, zkus se po této službě zeptat v okolí. Pro děti bývá zajištěna hernička, někdy také program v podobě tvoření, muzicírování, děti jistě ocení nové kamarády.

Nabízí se samozřejmě i běžné placené hlídání, existují chůvy, tety na hlídání, sousedka studentka si může chtít přivydělat… U cizích lidí ale vždy žádej reference.

Podpora rodiny

Tvé podnikání se dotkne celé rodiny a může být vnímáno i negativně (např. jako žrout času). Je třeba zdůrazňovat pozitivní stránky jako rozšíření obzorů pro celou rodinu, příležitost naučit se nové věci, postupy (děti se rády dívají, jak se peče, šije nebo třeba programují aplikace). Přivýdělek k „mateřské“ také bývá vítaný.

Je skvělé, pokud tě doma podporují a pomáhají ti, určitě se s podnikáním dostaneš mnohem dál. Neber to ale jako samozřejmost. Může se stát, že i milující manželé, babičky nemusí s tvou živností souhlasit. Ty musíš v prvé řadě říci sama sobě, co je pro tebe důležité, proč ses pro živnost rozhodla a pak vše trpělivě vysvětlovat. Ostatní někdy jen potřebují čas, aby viděli, že nebudeš zanedbávat děti, že vyrobíš něco zajímavého a že třeba přineseš domů nějakou korunu navíc…

Odpočinek a relaxace

Zní to jako prázdná fráze, ale nezapomeň odpočívat! Unavená žena hůře funguje jako podnikatelka i máma, občas je prostě nutné dobít baterky. Pokud pracuješ na „mateřské“, není problém odmítat zakázky, když nestíháš.

Zasloužený odpočinek

Přerušení činnosti

Pokud se hroutíš kvůli množství povinností, zmáhá tě stres a jsi dlouhodobě unavená, vždy můžeš podnikání přerušit. Vrátit se k němu můžeš později.